Odjel za djecu
Gradske knjižnice i čitaonice
"Metel Ožegović" Varaždin

(povodom 65. obljetnice djelovanja)

 

 

 

Varaždin, 2023.

Predgovor

Uoči proslave 65. obljetnice varaždinske dječje knjižnice ovom virtualnom izložbom želimo podsjetiti na period u kojem je mijenjala svoje lice. Bila je puno više od spremišta s knjižnim blagom koje je trebalo otkriti. U njoj se upoznavalo, učilo, čitalo, pisalo, crtalo, igralo, pjevalo, sviralo, glumilo, stvaralo, slavilo…

Nemoguće je nabrojati sve književne susrete, promocije, predavanja, predstave, kreativne radionice, izložbe, kvizove, igraonice, jezične (m)učionice… Nekad ih je godišnje realizirano i više od 300.

Svoj su trag ostavile i generacije knjižničara i generacije korisnika. Oni koji će tek doći u prekrasnu vilu Bedeković brzo će se uvjeriti da je dječja knjižnica privlačno mjesto za sretno odrastanje.

Javna knjižnična djelatnost u Varaždinu počinje se razvijati 1838. kada je, zahvaljujući Metelu Ožegoviću, velikom bilježniku Varaždinske županije, utemeljeno Družtvo narodno - prva ilirska čitaonica. Službene prostorije bile su na prvom katu palače Herzer. Uz odrasle, čitaonicu su mogli posjećivati i učenici u pratnji gimnazijskog profesora Henrika Hergovića koji je sastavio prva pravila. Čitaonica je tijekom godina mijenjala naziv i adresu. Poslije Drugog svjetskog rata fond te Hrvatske čitaonice objedinjen je s fondovima Knjižnice Radničkog kulturno-umjetničkog društva „Sloboda“ i Gradske pučke knjižnice i 1947. će  novoutemeljena ustanova započeti svoj profesionalni razvoj.

Michael Stroy : Metel Ožegović, iz fonda Gradskog muzeja Varaždin

1947.

U kazališnoj zgradi, u prostorijama nekadašnje restauracije, 30. travnja 1947. svečano je otvorena Narodna čitaonica i knjižnica „Sloboda“ koja je uskoro promijenila naziv u Gradska knjižnica i čitaonica „Sloboda“. Od 1991. nosi ime Metela Ožegovića.

Uz odrasle, mogla su je posjećivati i djeca. Knjige namijenjene njima stajale su na najnižim policama i bile su upisane u pomoćni katalog.

Razglednica iz zbirke Gradske knjižnice

1950., 1951.

Da bi knjižničari djeci mogli posvetiti veću pažnju, od 1950. se objavljuju rasporedi izdavanja knjiga.

1954.

Krajem svibnja održano je Savjetovanje knjižničara narodnih knjižnica na kojemu je preporučeno osnivanje dječjih knjižnica.

Varaždinske vijesti, 3. 6. 1954., br. 430, str. 3

1957.

U Gradskoj knjižnici i čitaonici „Sloboda” planirano je  otvaranje pionirske knjižnice i predlagana su rješenja za njezin smještaj. Upraviteljica Vanda Milčetić predstavila je u Varaždinskim vijestima (12. 09. 1957., br. 602, str. 4) koncept buduće knjižnice.

1958.

Rješenje o osnivanju odjela dječje knjižnice i čitaonice donio je Narodni odbor općine Varaždin 7. veljače 1958.

1958.

Namjenski prostor osiguran je u Ulici A. Cesarca 10 u koji je preseljeno oko 4000 knjiga. Do otvorenja odjela bilo je upisano 1299 članova.

Brigu o novoj knjižnici vodila je Danica Kutnjak, a uz nju knjižničarske poslove obavljale su Nedjeljka Brajko Kos i Božica Sabolić.

Knjižnica je počela raditi 22. 12. 1958., iako je službeno otvorenje bilo 7. 10. 1959.

Naši dani, 1959. br. 1

1959.

Ugodan prostor i raznovrstan knjižni fond privukao je u dječju knjižnicu brojne učenike osnovnih škola. Sat priča svaki su tjedan organizirali varaždinski glumci i taj će se program realizirati tijekom osam godina. Postepeno su se uvodili i drugi privlačni programi. Zanimanje za dječju literaturu bilo je tako veliko da je izložbu izdavačke kuće Mladost iz Zagreba razgledalo oko 4000 djece i odraslih. Knjižnica je ugostila omiljene dječje pisce, a toplu dobrodošlicu pripremili su im članovi novoosnovane literarne družine.

Centralna literarnu družina „Vladimir Nazor”

Centralnu literarnu družinu „Vladimir Nazor” vodila je od 1959. do 1963. nastavnica Katica Pšak. Sjedište joj je bilo u knjižnici, a njezini su članovi bili učenici gradskih škola.

Učenici su se sastajali svaki tjedan. Čitali su svoje radove i odabranu dječju literaturu, iznosili zapažanja o pročitanom, vježbali interpretaciju, birali tekstove za objavljivanje, dopisivali se s dječjim književnicima, predlagali programe za prigodne svečanosti i gostovanja.

U Odjelu za odrasle Gradske knjižnice na njihovom prvom nastupu 10. 11. 1959. bilo je 180 slušatelja.

U lijepom sjećanju ostat će im susreti s Matom Lovrakom (1959.), Ratkom Zvrkom (1960.) i Desankom Maksimović (1963.).

Mato Lovrak s djecom

 

Dopisnica koju je Mato Lovrak poslao Centralnoj literarnoj družini 1959.

U kazalištu, u maloj koncertnoj dvorani, zajedno su nastupali članovi Literarne družine i talentirani učenici Muzičke škole.

U Radovima Literarne družine „Vladimir Nazor“ objavljeni su najuspjeliji tekstovi mladih literata. Tiskana su tri broja. Članovi su tijekom godina nastupali u različitim prigodama u Varaždinu, Ludbregu, Jalžabetu, Novom Marofu, Kučanu, Knegincu, Prelogu…

Katica Pšak (u svijetlom kaputu) s Desankom Maksimović i djecom ispred knjižnice 1963.

1960.

Novi namještaj prilagođen djeci bio je izložen na Proljetnom zagrebačkom velesajmu kao primjer kako treba opremati dječje knjižnice. Knjige su posudile izdavačke kuće Mladost i Znanje.

Danica Kutnjak bila je dugogodišnja voditeljica dječje knjižnice.

Varaždinske vijesti, 6. 10. 1960., br. 763. str. 5

Zapošljava se pedagog Jagoda Godec. Djeci pomaže kod izbora knjiga, pisanja referata, vodi čitalačku  grupu, sat informiranja…

1961.

U Zagrebu se organiziraju stručni skupovi o dječjim knjižnicama na kojima su predstavljena varaždinska pozitivna iskustva.

 

Milčetić: Komuna i dječje biblioteke (1961.)

Kutnjak: Pedagoški i propagandni rad Dječje knjižnice u Varaždinu (1965.)

1962.

Bogati knjižni fond i raznoliki programi koji su se kontinuirano odvijali okupili su brojne korisnike. Posebno je veliko zanimanje bilo za predavanja uz dijafilmove.

1964.

TV kao novi medij doprinosi osjetnom padu broju članova.

Nakon reorganizacije rada, dječja knjižnica više nije otvorena cijeli dan jer se smanjio broj djelatnika pa nadalje rade Danica Kutnjak i Franjo Kaniški tri dana u popodnevnoj i tri dana u jutarnjoj smjeni. Pedagoške aktivnosti više se ne održavaju, a ne sastaje se ni Literarna družina „Vladimir Nazor”.

1965.

Knjižnicu posjećuje Jovanka Broz, supruga Predsjednika Tita.

 

1966.

Budući soboslikari iz Škole učenika u privredi obojili su dječju knjižnicu.

Varaždinske vijesti, 23. 11. 1966., br. 1147-1148, str. 14

1968.

Obilježavaju se važni jubileji:

  - 130. obljetnica utemeljenja narodne knjižnice i 10. obljetnica dječje knjižnice

  - 130. obljetnica rođenja Vatroslava Jagića i 80. rođendan Zvonka Milkovića

 

Varaždinske vijesti, 27. 11. 1968, br. 1251, str. 4.

Upraviteljica Vanda Milčetić i Gradska knjižnica i čitaonica „Sloboda” Varaždin dobivaju priznanje.

 

1970.

U novinama se najavljuje izložba za  najmlađe i predavanje Dobrile Belamarić.

Franjo Kaniški radio je u dječjoj knjižnici od 1964. do 2014. godine.

1973.

Objavljen je razgovor s Danicom Kutnjak i Franjom Kaniškim te s članovima dječje knjižnice.

Varaždinske vijesti, 1. 11. 1973, br. 1501. str. 8-9

1984.

U pripremi su radovi na adaptaciji knjižnice i obnovi fonda. 

Varaždinske vijesti 25. 10. 1984., br. 2075. str. 2.

Beletristika je klasificirana prema dobi djece. Izuzetak su narodna književnost i igrokazi. Treba provesti usklađivanje s općeprihvaćenim hrvatskim klasifikacijskim  sustavom (S, M, N, D, O, I) i reklasificirati dio knjiga (K i R). Ostali fond klasificiran je prema Univerzalnoj  decimalnoj klasifikaciji (UDK).

Dječja knjižnica, nekad jedna od najuspješnijih, prema broju članova, knjižnom fondu, prostoru i opremi ne zadovoljava ni Minimum jugoslavenskih standarda za narodne knjižnice iz 1976.

1985.

Igraonica je organizirana u suradnji sa Savezom društava „Naša djeca“ s ciljem da se u rad dječje knjižnice ponovno uvedu razne pedagoško-animatorske aktivnosti. Na igru i druženje dolazilo je oko tridesetero djece predškolske dobi svake srijede od 16 do 18 sati. Igraonica se nije održavala tijekom srpnja i kolovoza, a 1986. njezin je rad prekinut jer je započela adaptacija prostorija.

Otvorena je igraonica, a voditelji su odgojitelji  iz Društva Naša djeca. Ima 30-ak polaznika i traje 90 min.

Otvorena je igraonica, a voditelji su odgojitelji  iz Društva Naša djeca. Ima 30-ak polaznika i traje 90 min.

1987.

U dječjoj knjižnici izmijenjene su elektroinstalacije i rasvjetna tijela. Izrađena su vanjska krila na ulaznim vratima i ugrađeni novi prozori. Obavljeni su i neophodni soboslikarski radovi, a priključen je i telefon.

Ima oko 20 000 knjiga i 1800 korisnika.

1988.

Nakon prekida, u rad igraonice, uz odgojitelja, uključuje se dipl. knjižničar – pedagog.  Na druženje dolazi 20-ak djece u pratnji odraslih. Osnovana je Knjižničarska grupa.

Odjel za djecu planira obilježiti 30. obljetnicu.

Priprema se izložba o radu Odjela za djecu, uvježbava prigodni program uz Djeda Mraza, a na druženje dolaze i umirovljene djelatnice. Prisutno je oko 30 djece predškolskog uzrasta, 20 mladih knjižničara i 20 odraslih. Opći dojam: Uspješno i veselo!

RO PEL – Profesionalna elektronika darovala je knjižnici računalo Orao. Nabavljaju se igrice, a zanimanje je tako veliko da se unaprijed rezerviraju termini.

Knjižničarska grupa

Sastanci Knjižničarske grupe održavali su se od 1988. svaki tjedan u trajanju od 60 minuta. Pojedinih godina bilo je uključeno i više od 20 učenika. Upoznavali su se s fondom dječje knjižnice, pravilima posudbe, obavljali jednostavnije knjižničarske poslove. Pretraživali su kataloge i referentne publikacije, istraživali povijest pisma i knjige, pripremali referate i izložbe, uvježbavali igrokaze, planirali nastupe i gostovanja u drugim knjižnicama, vrtićima i bolničkim odjelima.
Taj oblik rada s djecom održao se punih deset godina.

Knjige, boje, kist i mališani Varaždinske vijesti 10. 11. 1988., br. 2286, str. 9

Knjižničarska grupa s voditeljicom Jasenkom Vuković.

Nastup Knjižničarske grupe u Novom Marofu. 

1989.

Na računalu je dnevno oko 10-ero djece. Malu školu programiranja vode učenici SC „Gabriel Santo”.

Izrađuju se lutke za scenske improvizacije, lijepe se kolaži, crta temperom, ugljenom, oblikuju se figurice od staniola i vune, izrađuju maske, oslikavaju boce. Crta se najmiliji lik iz bajke.

Mame su s djecom obilježile Dan žena uz glazbu s kasetofona i prigodni program.

Svoje makete brodova izlaže učenik 7. r. Marko Šincek.

Susreti s piscima djecu posebno vesele

Od 1989. do 1999. gostovali su ovi autori, neki u više navrata:

Pajo Kanižaj (1989. i 1990.), Ivan Boždar (1991.), Bože Topić (1992.), Ratko Zvrko (1992.), Ivan Kušan i Zlatko Crnković (1992.), Sunčana Škrinjarić (1995.), Mira Šincek (1996.), Pavao Pavličić (1996.),  Vesna Kosec-Torjanec (1997.), Miro Gavran (1998. i kasnije), Jadranka Čunčić Bandov (1998.), Vladimir Halovanić (1999.), Anto Gardaš (1999.).

U knjigu dojmova upisao se Pajo Kanižaj.

Sunčana Škrinjarić

Jadranka Čunčić-Bandov

Miro Gavran

Varaždinske vijesti 21. 09. 1999., br. 2832, str. 20

1990.

Značajnije je obnovljen prostor dječje knjižnice. Osvježeni su zidovi, djelomice je opremljena nova igraonica i spremište. Peći na drva i ugljen zamijenjene su novim termoakumulacijskim pećima.

Održavaju se turniri u Čovječe, ne ljuti se, kreativne radionice Cipelići, Marsovci…, kvizovi Zagonetke, pitalice, dopisivalice, Naše Brojke i slova.  

Održavaju se video-projekcije Dječja književnost na filmu, kvizovi o dječjim piscima, izložbe, pedagoško-animatorske aktivnosti, igraonice…

VANIMA

Mladi varaždinski animatori okupljeni u VANIMI godinama su stvarali animirane filmove u dječjoj knjižnici pod vodstvom Dubravke Kalinić i Srećka Lebinca. Sudjelovali su na smotrama i natjecanjima u Hrvatskoj, Njemačkoj, Argentini, Češkoj, Poljskoj, Francuskoj i SAD-u. Primili su brojne nagrade. 

Povodom 100. obljetnice smrti Metela Ožegovića (4. 5. 1814. – 9. 2. 1990.), utemeljitelja prve ilirske čitaonice, u Odjelu za odrasle pripremio je dr. Alojz Jembrih veliku izložbu. Isti je dan održan znanstveni kolokvij Metel Ožegović i njegovo doba na kojem je odlučeno da će se knjižnica ubuduće zvati Gradska knjižnica i čitaonica „Metel Ožegović” Varaždin.  

Varaždinske vijesti, 29. 11. 1990., br. 2393 str. 6

STATISTIKA AKTIVNOSTI 1990.

Igraonica (30), izložbe knjiga (4), izložbe dječjih likovnih radova (2), video-kutić (24), kvizovi (8), likovne radionice (5), Knjižničarska grupa (56), Škola animiranog filma (36)

UKUPNO: 165 aktivnosti, 1685 polaznika

Od iduće godine novi pečat će se koriistiti i u dječjoj knjižnici.

1991.

Započela je obrada knjiga u CROLIST-u od kojeg se ubrzo odustalo jer se željelo postići da se u oba odjela koristi isti program prilagođen poslovanju.  

Uvođenjem novog nastavnog programa u škole cjelokupni fond je reorganiziran. Ratnih godina prikupljale su se knjige i igračke za prognanike i stradale knjižnice. Obilježen je Europski tjedan knjige, organizirana natjecanja Država, grad, rijeka, Čovječe, ne ljuti se, turniri u šahu, kviz Avantura čitanja…

Za mališane od 4 do 7 godina počinje Mali dramski studio koji vodi Ljiljana Bogojević.

1992.

Svakodnevne su aktivnosti u Kompjutorskom kutiću, a popularne su i društvene igre. Obilježavaju se značajni datumi, glumi, pjeva, pleše, uči. Svake godine održavaju se kvalitetni programi u Mjesecu hrvatske knjige, a i Međunarodni kviz za poticanje čitanja pobudit će veliko zanimanje.

U organizirane aktivnosti godišnje se uključuje više od 6000 djece.

1993.

Počela je sustavna nabava knjiga za roditelje od kojih će se ubuduće oblikovati zasebna zbirka. Ima više od 800 naslova, a koriste je i nastavnici, odgojitelji, studenti.

Povodom 35. obljetnice knjižnice pripremljena je dokumentarna izložba.

Proučavala se povijest pisma, birani su najljepši inicijali.

1994.

Zapošljavaju se dva nova djelatnika i knjižnica je otvorena cjelodnevno. Dva puta tjedno po 90 minuta igraonice vode pedagog i defektolog. Među 30-ak polaznika su i bebe mlađe od tri godine. Počinju glazbene radionice, kvizovi, izložbe. Knjižničarska grupa uvježbava igrokaze i planira gostovanja. 

1995.

Objavljen je Vodič kroz knjižnice Varaždinske županije i Godišnjak u kojem je tiskan rad Jasenke Vuković Dječji odjel Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović” Varaždin. U Godišnjaku su tiskane vinjete akademskog slikara Gorana Merkaša.

Radovi na uređenju i osuvremenjivanju knjižnice odvijaju se u nekoliko faza. Nabavljen je novi računalni program tvrtke Point koji je u Odjelu za odrasle već u funkciji.

Autor vinjeta je akad. slikar Goran Merkaš.

 

1996.

Nakon reklasifikacije beletristike, ubrzan je unos podataka o knjižničnom fondu i korisnicima pa će uskoro i u dječjoj knjižnici biti stvoreni uvjeti za modernizaciju poslovanja.   

Učenici Druge osnovne škole izveli su igrokaz Mire Šincek Djetinstvo na dlanu ljubavi.

Knjižnica ima oko 18 000 knjiga, više od 100 CD-ROM-ova, a nabavlja i kvalitetne dječje časopise. Ima zaštićenu zbirku najstarijih knjiga i bogatu referentnu zbirku. Učlanjeno je oko 2800 članova koji godišnje posude oko 49 000 knjiga. Vlada veliko zanimanje za suvremene medije.

1997.

Poslovanje knjižnice je automatizirano, a Point i nadalje razvija program Metel win. Gradsko poglavarstvo donijelo je 7. ožujka odluku da se cijela vila Bedeković dodijeli na korištenje dječjoj knjižnici pa se očekuje provedba te odluke.

1998.

Prema zamisli AG studija iz Zagreba, nakon obrtničkih radova, preuređen je odjel posudbe, računalna radionica i igraonica. Otvoren je glavni ulaz te je omogućen pristup i nepokretnim osobama.

Uz prigodni program, u obnovljenim prostorijama obilježena je 40. obljetnica Odjela za djecu.

Dizajn Darka Sačića, ak. slikara

Marijan Kraš i Vanda Milčetić

Djeca su sudjelovala u oblikovanju promidžbenih materijala. Pripremljena je zbirka  Dječji radovi knjižnici za rođendan.

U novu igraonicu dolazi se svakodnevno. Po potrebi se uvodi termin samo za bebe za koje je, u sklopu sanitarnog čvora, pripremljeno previjalište. Knjižničarska grupa nastupa s igrokazom Iznenađenje za rasku Ivana Ernoića. Gostuju u Ludbregu. Predstavljene su dječje knjige na esperantu. Uveden je internet.

1999.

Dječja knjižnica za igraonicu i spremišta koristi prostore bivše Škole stranih jezika.

Održavaju se kreativne radionice, Igre mozgalice (zagonetke, križaljke, tražilice), obilježava 100. obljetnica rođenja Gustava Krkleca, putuje se s knjigom oko svijeta, upoznaje nepoznato pismo, planiraju se susreti. 

Fond: 19 317 knjiga, godišnja nabava 849,  posuđeno 45 458, upisano 188 predškolaca i 1802 učenika osnovnih škola.

Školski sat ispred dječje knjižnice.

2000.

Održani su II. varaždinski susreti predškolskog odgoja koji su okupili brojne odgojitelje, stručne suradnike, ravnatelje i roditelje. Jasenka Vuković-Tomašek i Snježana Španić vodile su radionice tematski vezane uz odgojnu ulogu knjižnice.

 

Prof. dr. sc. Ivanka Stričević razgledava izložbu

Nacionalni kviz za poticanje čitanja održan je pod geslom Čitanje je pustolovina.

Održane su radionice, izložbe, obrađivane ekološke teme. Birana je  najdraža hrvatska dječja knjiga i obilježena 100. obljetnica rođenja autora Malog princa Antoinea de Saint-Exupéryja.

S djecom se susreo Hrvoje Kovačević.

2001.

Autor novog loga knjižnice i maskote vjeverice je prof. art. Aljoša Brajdić. Upisan je najmlađi član - Metel Ožegović. Ivica Erdelja izložio je plakate s ekološkom tematikom. Realizirane su tri jezične radionice:  Upoznajmo Talijane, Španjolce, Francuze. Gosti knjižnice bili su Melita Rundek i Darko Žubrinić.

Jutarnji list, 17. 10. 2001. 

2002.

Za Ogranak Banfica pripremljen je knjižni fond. Otvorila ga je najčitateljica Melanija Barbir. Organizirani su programi za djecu koja nisu upisana u vrtiće.

Na susrete s učenicima u dječju knjižnicu  došli su Anto Gardaš i Pajo Kanižaj.

2003.

Ponovno se uređuje knjižnica. Sanira se vlaga, a i fasada vapi za obnovom. Uvodi se centralno grijanje, postavljaju parketi i gromobran, nova rasvjeta, obavljaju se soboslikarski radovi, a nabavljaju se odvlaživači, police i ostali inventar.

Izložbu svojih vilenjaka pripremila je Tihana Ostreš. Gostuje Božidar Prosenjak.

Na vlažnom zidu ukazala se djevojčica s mačkom.

Fasada je išarana grafitima.

Otvoren je obnovljeni Odjel za djecu

2004.

Obilježava se kineska Nova godina. Uvodi se Algoritmova jezična (m)učionica, a Mjesec hrvatske knjige svake je godine posvećen drugoj temi. Organiziraju se literarni kvizovi za koje vlada veliko zanimanje.

Varaždinske vijesti, 5. 10. 2005.

2005.

Članovi knjižnice koji pročitaju najviše knjiga idu na kazališnu predstavu. Zvonko Todorovski i ilustratorica Magda Dulčić dolaze u goste.

2006.

Vila Bedeković dobiva status kulturnog dobra. Obilježen je Svjetski dan pripovijedanja, Dan narodnih knjižnica, Dan Grada. Na radionicama se uči o glini i makrameu.

2007.

Uređuje se krovište vile Bedeković, a na katu se otvara Odjel za mlade i Odjel strane literature.

Projekt A budeš mi čitala? u Zagrebu je knjižničarima predstavila Snježana Španić. Na Svjetskom danu pripovijedanja gostuje Mira Šincek, a Danijela Vrček u više navrata predstavlja svoje slikovnice.

2008.

Raspisan je natječaj Novo ruho vile Bedeković. Izrađene su puzzle prema crtežu Lukrecije Kefelje i Pavla Želimorskog, šestogodišnjaka iz vrtića Dječji svijet. Počinje igraonica na francuskom jeziku. Na vili Bedeković obnovljena je fasada. Gostuju Mladen Kušec, Silvija Šesto-Stipaničić i svjetski poznati autor stripova Jean-Pierre Dirick. Proglašen je najčitatelj. Dan je otvorenih vrata i prigodnim programima slavi se 50. rođendan knjižnice.

Jean-Pierre Dirick u posjetu knjižnici 2008. godine

2009.

S Obiteljskim centrom organizirana je radionica Kreativko. U međunarodnoj godini astronomije čita se pod zvijezdama. Nacionalni kviz  organiziran je pod motom Kroz knjige do zvijezda. U Mjesecu hrvatske knjige prvašići se upisuju besplatno. Održavaju se tematske pričaonice i izložbe. U goste dolaze  Sanja Pilić i Hrvoje Kovačević.  

Tijekom godine posuđeno je 67 557 knjiga i druge građe.

Kęstutis Kasparavičius
2010.

Knjižnica može koristiti i podrumske prostore vile Bedeković iz koje su iselili dosadašnji korisnici.  U Mjesecu hrvatske knjige naglasak je na očuvanju biljnih i životinjskih vrsta, a čita se pod krošnjama. Predstavio se litavski pisac Kestutis Kasparavičius.

2011.

U galeriji za najmlađe izmjenjuju se izložbe. Snježana Španić čita priče kod gradske fontane u sklopu akcije 7 gradova čita 7 dana i noći.

Sanja Pilić predstavila je knjigu Hej, želim ti nešto ispričati, a Kristijan Ugrina Festival Mali grad Faros i slikovnicu Ruke.

2012.

Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava organiziran je BookCrossing. Knjige označene posebnom naljepnicom ostavljaju se na javnim mjestima te su ponuđene novim čitateljima. 

Održano je 6 likovnih radionica za 93 djece, niz satova priča i izložaba.

U Noći knjige održan je susret mladih pisaca proze. Akcija Čitajmo zajedno! bila je u Mjesecu hrvatske knjige 2012. Organiziran je susret s književnicom Sanjom Lovrenčić.

2013.

Odjel za djecu predstavlja se na Facebooku. Kao logo koristi se naslovnica puzzli s motivom vile Bedeković.  Najavljuju se nove knjige i animirani filmovi, obilježava 100. obljetnica Šegrta Hlapića. U suradnji s Dubravkom Kalinić Lebinec nastaju taktilne slikovnice.

Organiziraju se susreti s Brankom Primorac, Mladenom Kušecom i Damirom Mađarićem. Započinje Mala škola šaha. Seriju radionica o origamiju vodi Bruno Golik, učenik 6. razreda.

Mladen Kušec

2014.

Održane su radionice: Pogled u vlastito mišljenje prof. dr. Brune Ćurka, Pješčani dvorci Tihane Glavice, Kukci Lile Herceg… Obilježen je Međunarodni dan pismenosti.

U gostima su bile: Ivana Kranželić, Melita Rundek i Barbara Bračun. Predstavljene su knjige na engleskom, francuskom, španjolskom i njemačkom jeziku.

Dostupni su prilozi o kvalitetnim knjigama iz TV emisije Kutionica u kojoj je godinama sudjelovala voditeljica igraonice Snježana Španić. Projekt Čitam ti! predstavila je u Čakovcu na skupu Djeca i mladi u knjižnicama sjeverozapadne Hrvatske.

Snimljena je Slušaonica romana Mali ratni dnevnik S. Tomaša te Ticalove pustolovine Z. Pongrašića. Voditelji su bili Nives Madunić Barišić i Tomislav Šamec.

U Mjesecu hrvatske knjige proglašeni su najčitatelji.

Tomislav Šamec

Knjižničari su podržali akciju Palčić gore.

2015.

Za dječju školu engleskog jezika darovane su knjige i igračke, koje je uručila Patricia Sullivan. Održan je sat priča na engleskom jeziku. Kreativne radionice održale su Tina Bakšaj Hunjadi i Lila Herceg Nenadić. Organizirana je Noć knjige. Ponovno su aktualne Kutionice - TV prilozi za djecu.

U Mjesecu hrvatske knjige u goste su došli Hrvoje Kovačević i Sanja Pilić. Predstavljene su slikovnice Udruge Jak kao Jakov, uz prigodni igrokaz. Održan je Nacionalni kviz za poticanje čitanja Putovanja do znanja. Omogućen je besplatan upis u knjižnicu učenicima prvih razreda varaždinskih osnovnih škola. Predstavljena je slikovnica Dogodovštine puhice Sare zadarskog autora Ante Jergana.

Objavljen je prvi broj e-časopisa Kontekst  Knjižničarskog društva Varaždinske županije u kojem knjižničari objavljuju stručne radove te priloge, prikaze, osvrte, informacije i obavijesti iz svojih knjižnica.

Patricia Sullivan, predsjednica i osnivačica IFED-a.

Sanja Pilić

2016.

Međunarodni dan darivanja knjiga ima slogan Čitam dam, sretan sam! Prikupljene slikovnice darovane su djeci u Centru Tomislav Špoljar te Općoj bolnici Varaždin. Održana je izložba Igrom me nauči  odgojiteljica Slađane Božić Hercigonje i Dubravke Šporčić iz Dječjeg vrtića „Varaždin”. Izložene su edukativne igračke napravljene od recikliranih materijala.

Održavaju se kreativne radionice koristeći reciklirane materijale. Vode ih Lila Herceg i Snježana Španić, a uključuju se i volonteri.  U Noći knjige održan je susret s Jadrankom Bitencem. Gostuju i Sanja Polak te Anđa Marić.

Pripremljena je izložba povodom 100. obljetnice prvog izdanja Priča iz davnina Ivane Brlić-Mažuranić. Svake godine razredi učenika dolaze naučiti nešto o dječjoj knjižnici. Uz Međunarodni dan pismenosti postavljena je izložba Učionice diljem svijeta. Organizira se Čitateljski maraton. Moto kviza je Čitam sto na sat. Proglašen je najčitatelj.

Sanja Polak

Lila Herceg i polaznici likovne radionice

2017.

Učenici Centra Tomislav Špoljar postavili su izložbu maski. Održan je maskenbal za bebe. Obilježen je Svjetski dan pripovijedanja i Međunarodni dan darivanja knjiga.

Ljetne kreativne radionice se nastavljaju. Dječji vrtić Kućan predstavio se programom Kulturna baština u očima djeteta.

Mira Šincek družila se s djecom u Noći knjige. Održan je susret s Božidarom Glavinom i predstavljene Grgurove priče Matilde Mance. Predavanje Ovladavanje čitanjem održala je za roditelje logopedinja Vesna Ivančević. Kviz je održan pod geslom Čitanje ne dolazi u pitanje.

Mira Šincek

2018.

Postavljena je izložba radova Ivora Husaka (4 g.) i Anamarije Banović Lazar (7 g.). Realiziran je sat priča na engleskom jeziku, a Jezična (m)učionica održavala se za tri grupe tjedno. Na FOI-ju su održani Dani medijske pismenosti. Organizirana je radionica glagoljice.

Obilježen je 5. rođendan nacionalne kampanje Čitaj mi! kojom se promovira čitanje naglas djeci od rođenja. Na Međunarodnom danu knjige i u Noći knjige gostovala je Mira Šincek. Izvedena je njezina  dramatizacija Uzbuna u dječjoj knjižnici. U Mjesecu hrvatske knjige gostovali su Darko Macan i Zoran Pongrašić.

Darko Macan

Prigodnim programom obilježen je 60. rođendan dječje knjižnice. Pripremljena je izložba fotografija i izložba Vila Bedeković u očima djece. Slika vile Bedeković dar je mlade slikarice Anamarije Banović Lazar.

Kratkim programom predstavili su se polaznici engleske igraonice. Scensku igru izveli su učenici II. osnovne škole, a za glazbenu pratnju pobrinule su se mama i kći Detić. Nakon programa svi sudionici su se počastili tortom.

2019.

Organizirana je radionica Kašica za bebe.

Jelena Kočet Sekovanić predstavila je slikovnicu Rasplesane boje. Održana je radionica Jelene Brezovec i izlagali su mali umjetnici.

Na temu Dijete u svijetu reklama održala je predavanje Dubravka Kalinić-Lebinec.

Pod krošnjama su čitale Lana Škvorc i Snježana Španić.

Na FOI-ju je bila radionica o uporabi micro-bita. Knjigu Tajna novca predstavila je Iva Dvorski.

Gostovali su Mladen Kopjar i Krunoslav Mikulan. Nacionalni kviz za poticanje čitanja bio je pod geslom Ritam odrastanja. Kao i svake godine, u igraonicu je došao Djed Mraz.

Čitajmo pod krošnjama

Mladen Kopjar

2020.

Obilježen je Međunarodni dan darivanja i Svjetski dan čitanja naglas. U knjižnicu su organizirano dolazili vrtićarci i školarci. Dr. sc. Bruno Ćurko i dr. sc. Matija Škerbić predstavili su knjigu Filozofija – ma što pak je to? Moto Mjeseca hrvatske knjige bio je Razlistaj se!

Uvele su se epidemiološke mjere.

Raspisan je literarni natječaj Drugačiji kraj mojih najdražih priča i likovni natječaj Drvo iz mojih snova. Održana je virtualna glazbena radionica Šum(a) glazbala i stihova. I engleske (m)učionice održavale su se u virtualnom okruženju.

Svečanost proglašenja najčitatelja nije održana, ali su pripremljeni darovi za najaktivnije.

Čitanje priča u dječjoj knjižnici

dr. sc. Matija Škerbić

2021.

Na Facebooku se predstavljaju nove knjige i dječji pisci. U Noći knjige održana je virtualna radionica Marije Gradečak Mala Mica, dizajnerica. Uz Dane medijske pismenosti nude se virtualni sadržaji. Održavaju se izložbe mališana iz dječjih vrtića, a udruženi izlažu tijekom listopada na temu Čarobni svijet bajki.

Završni sat engleskih radionica održan je na travnjaku.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja realiziran je u suradnji s Gradskom knjižnicom iz Subotice u virtualnom okruženju. Malci genijalci posjetili su knjižnicu. U goste je došao Mladen Kopjar, a učenici su pozvani da se užive u ulogu književnog kritičara.

2022.

Održano je šest radionica Korakovi knjigoljupci, a na završetku projekta Silvija Šesto je predstavila svoje slikovnice. Obilježen je Svjetski dan čitanja naglas. Djeca iz vrtića i osnovnih škola sve više organizirano dolaze na kraća druženja, čitanja, pripovijedanja, igranja. Projekt Čitam ti! predstavljen je na Županijskom stručnom vijeću školskih knjižničara. Moto Noći knjige bio je Moja knjiž(n)ica – moja slobodica, a Mjeseca hrvatske knjige Misli na sebe – čitaj! Održana je radionica o zdravoj prehrani dr. sc. Vesne Bosanac i susret s dr. sc. Jadrankom Ivandić Zimić, autoricom knjiga Taj čudesni životinjski svijet i Neobična jutra jedne obične Flekice.

Program Festivala varaždinskih dvorišta realiziran je ispred vile Bedeković, a prošao je u vedroj i stvaralačkoj atmosferi. Održana je radionica za male znanstvenike, a ljubitelji putovanja upoznali su putopisca Damira Vujnovca koji je imao priliku u knjižnici  govoriti i o izbjegličkim kampovima u Sahari.

Za male Ukrajince nabavljene su knjige na ukrajinskom jeziku.

Poetsku radionicu vodila je prof. Snježana Tramburovski. Raspisan je likovni natječaj Moja bajka.

Silvija Šesto

2023.

U ovoj slavljeničkoj godini, punoj kreativnih ideja i izazova, ne ograničavaju nas epidemiološke  mjere pa vjerujemo da će se ostvariti svi zamišljeni programi.

Veselimo se druženju i novim susretima i  čekamo vas u dječjoj knjižnici.

Vaše knjižničarke

Literatura i izvori:

Vuković, Jasenka. Dječji odjel Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović” Varaždin. // Godišnjak Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović” Varaždin 1(1995), str. 69-87.

Varaždinske vijesti 1947. – 1997. (digitalizirana izdanja) URL: http://library.foi.hr/nv/default.aspx?C=3&G=3

Dokumentacija Odjela za djecu Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović” Varaždin 1951. – 2023.

Facebook Odjela za djecu Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović Varaždin

 

Odjel za djecu Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović“ Varaždin

(povodom 65. obljetnice djelovanja)

Virtualna izložba

Ideja i realizacija: Jasminka Štimac

Grafičko oblikovanje: Zrinka Lončar

Programsko rješenje: Neven Dobrenić (Point d. o. o.)

©Gradska knjižnica i čitaonice „Metel Ožegović“ Varaždin, Odjel za djecu

Varaždin, 2023.